Mobiel Zorgloket, Pedagogisch advies, Spreekuur
“Stadsdeel Osdorp heeft een bus ingericht als mobiel zorgloket voor ouderen, chronisch zieken en gehandicapten. Op donderdag 3 juni opent mevrouw Clemence Ross – van Dorp, staatssecretaris van Volksgezondheid, Welzijn en Sport samen met stadsdeelvoorzitter Simon Willing en wethouder Martje Postma van Welzijn het mobiele zorgloket. Zij presenteren het zorgloket om 15.00 uur voor het stadsdeelkantoor aan de Osdorpers. Simon Willing rijdt de bus dan zelf. De opening wordt muzikaal omlijst met een optreden van de zanger Koos Alberts.“
Zo werd het Mobiel Zorgloket in 2004 met trots aangekondigd via een persbericht door de Gemeente Amsterdam. En terecht. De uitvoering van deze dienst werd gevoerd door SEZO. Wat voorheen één van de paradepaardjes van Osdorp was, heeft de afgelopen jaren helaas moeten inboeten aan populariteitskracht door onregelmatige rijtijden en beperking van functies. Het Mobiel Zorgloket, is dé voorloper geweest van het Loket Zorg en Samenleven, speciaal bestemd voor bewoners met fysieke beperkingen. De bus ging naar bewoners toe, er was tijd voor vragen en ontmoeting.
Per 31-12-2010 kwam er einde aan het Mobiel Zorgloket. De naamvoering werd afgeschaft en vanaf 1 januari 2011 rijdt de bus onder de vlag van SEZO. In 2010 werd er twee dagen per week gereden. Per dagdeel is 3 uur lokettijd en 1 uur reistijd en voorbereiding gerealiseerd.
Pedagogisch Advies
“Vroeger moest je het allemaal zelf uitzoeken. Je kon iets vragen bij het consultatiebureau, maar als het uit de hand liep, kwam je bij Jeugdzorg terecht. Dat willen we voorkomen. Daarom zijn er gratis spreekuren van de pedagogisch adviseurs.” Tjitske Haank, pedagogisch adviseur van SEZO vertelt in de Westerpost over Triple P, de naam van het (Australische) programma dat positief opvoeden hoog in het vaandel heeft. “De methode laat de ouders meedenken. Ik ben namelijk niet degene die zegt hoe het moet. Ik stel vragen om erachter te komen om welke gedragsproblemen het precies gaat en wat wellicht de oorzaak is, geef informatie over mogelijke aanpak en oefen nieuwe opvoedvaardigheden voor ouders om thuis toe te passen. Ouders bepalen zelf welk doel ze willen bereiken en welke aanpak ze willen proberen.”
Na het eerste gesprek is er de ouderbrochure over positief opvoeden. Hierin lezen ouders over Triple P, waarbij ze informatie krijgen over het belang van positieve aandacht, over de oorzaken van gedragsproblemen en manieren om gewenst gedrag te bevorderen en ongewenst gedrag te voorkomen. Ouders kunnen dan naar hun eigen situatie kijken en besluiten waaraan ze willen werken. In een Opvoedingsaanpak wordt dan beschreven wat in het gedrag van de ouders en in dat van het kind moet veranderen. Vervolgens worden eerst nieuwe opvoedvaardigheden geoefend.
Voor veel voorkomende gedragsproblemen zijn er de tipsheets, folders met algemene uitleg. Ouders kunnen zelfstandig of onder begeleiding met deze informatie aan de slag.
Hoe groot het gedragsprobleem is, is verschillend. Vandaar de verschillende stappen die tot een oplossing leiden. Waar de een al genoeg heeft aan één gesprek en het lezen van de folder of website, zal de ander terecht kunnen voor een individuele of groepstraining.
Pedagogisch Spreekuur
De padagogisch adviseurs hebben met circa 145 ouders in totaal circa 725 gesprekken gevoerd. Dat is minder dan het aantal van 800 gesprekken met 200 ouders, zoals afgesproken. Belangrijkste redenen dat dit aantal niet volledig gehaald is:
- Problemen bij de planning. Tot mei zijn er regelmatig minder klanten ingepland door planningproblemen bij de balie van het OKC en door problemen met de afstemming van agenda’s.
- De duur van de gesprekken is vaak langer dan de geplande 20-30 minuten die Triple P voorschrijft. Dit komt vooral door de groep allochtone ouders die slecht Nederlands spreekt en niet thuis is in de Nederlandse opvoedcultuur. Hierdoor is vaak meer tijd nodig per gesprek.
- Registratieproblemen in de eerste helft van het jaar. Hierdoor zijn er contacten niet geregistreerd die wel gerealiseerd zijn.
- Er heeft ook een pilot gedraaid voor 6 uren spreekuur verdeeld over drie scholen. De resultaten van deze pilot zijn niet in deze cijfers verwerkt.
Uit gegevens van de OKC monitor blijkt dat alle ouders binnen drie weken geholpen werden. Alle interventies zijn geregistreerd als Triple P niveau 2.
Conclusie: Tijdsinvestering is conform afspraak geleverd, de activiteiten wijken voor een klein deel af.
De samenwerking met het OKC krijgt steeds meer gestalte. Dat resulteert in thema’s op alle scholen voor 2011!
Aanmelden voor Nieuwsbrief
Laatste berichten op het Forum
- Re: PGB aanvragen
door: admin
February 1, 2012, 23:37
- Re: PGB aanvragen